20 maja rozpocznie się Jubileuszowy Rok Ignacjański

Z okazji 500-lecie nawrócenia św. Ignacego Loyoli i 400-lecia jego kanonizacji w Towarzystwie Jezusowym na całym świecie 20 maja rozpocznie się Jubileuszowy Rok Ignacjański, który potrwa do 31 lipca 2022 r. Będzie przebiegał pod hasłem „W Chrystusie ujrzeć wszystko na nowo”.

„Z okazji Jubileuszowego Roku Ignacjańskiego 16 maja w stołecznym sanktuarium św. Andrzeja Boboli po uroczystej mszy św. o godz. 13.00 rozpocznie się peregrynacja relikwii św. Ignacego Loyoli wraz ze specjalnie przygotowaną na tę okazję ikoną” – poinformowało PAP biuro prasowe archidiecezji warszawskiej.

Zaznaczono, że relikwie św. Ignacego odwiedzą te miejsca w Polsce, w których posługują jezuici. Towarzyszyć temu będą nabożeństwa, konferencje i homilie nawiązujące do sylwetki założyciela.

W sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Warszawie wierni będą mogli modlić się przy relikwiach od 16 do 25 maja, w parafii św. Szczepana Męczennika w Warszawie od 25 maja do 1 czerwca, zaś w sanktuarium Matki Bożej Łaskawej na Starym Mieście w dniach 1-8 czerwca.

Jubileuszowy Rok Ignacjański w Towarzystwie Jezusowym na całym świecie potrwa od 20 maja br. do 31 lipca 2022 r. (liturgiczne wspomnienie świętego). Jego hasłem są słowa „W Chrystusie ujrzeć wszystko na nowo”. Jezuici i wszyscy, którym bliska jest duchowość ignacjańska, będą w tym czasie świętowali 500-lecie nawrócenia św. Ignacego, które miało miejsce 20 maja 1521 roku oraz 400-lecie jego kanonizacji, która odbyła się 12 marca 1622 roku.

Centralne uroczystości inauguracyjne odbędą się w Pampelunie w Hiszpanii – mieście, w którym 20 maja 1521 r. Ignacy Loyola został ranny w bitwie. To wydarzenie było kluczowym momentem w jego nawróceniu.

„W Polsce kulminacyjnym momentem obchodów będzie świętowanie w Warszawie 13 marca 2022 r. 400-rocznicy kanonizacji Ignacego Loyoli. Natomiast uroczyste zakończenie Roku Ignacjańskiego będzie celebrowane 31 lipca 2022 r. w bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie” – poinformowała archidiecezja krakowska.

W przesłaniu z okazji Jubileuszowego Roku Ignacjańskiego generał Towarzystwa Jezusowego o. Arturo Sosa SJ podkreślił, że całe Towarzystwo Jezusowe pragnie upamiętnić nawrócenie św. Ignacego (20 maja 1521 r.) oraz jego kanonizację, jaka miała miejsce 12 marca 1622 roku.

„Pragniemy odkryć nowy entuzjazm wewnętrzny i apostolski, nowe życie, nowe drogi podążania za Panem” – napisał o. Arturo Sosa SJ.

Zwracając się do młodych generał jezuitów wskazał im postać św. Ignacego, jako pewien punkt odniesienia na drodze poszukiwań. „Ignacy walczył, by odkryć sens swojego życia. W nim możecie odnaleźć inspirację do poszukiwań, jakie każdy z was podejmuje, by uczynić swoje życie znaczącym, aby przyczynić się do tego, by świat był lepszym miejscem, w którym szanuje się godność osób i żyje się w radosnej zgodzie z naturą” – napisał o. Arturo Sosa.

„Wyrażam nasze pragnienie, by towarzyszyć wam we wszystkich naszych działaniach, a przede wszystkim dać wam do dyspozycji naszych ludzi gotowych dzielić z wami czas, sny i nadzieje” – dodał.

Wyraził też nadzieję, że Jubileuszowy Rok Ignacjański „może być momentem, który uwolni nową energię, nowe pokłady wolności, nowe inicjatywy, nową miłość wobec innych i wobec naszych braci i sióstr cierpiących najbardziej”.

Na czas trwania Roku Ignacjańskiego Penitencjaria Apostolska wydała 24 marca br. dekret ustanawiający jezuickie kościoły i kaplice obu polskich Prowincji, świątyniami jubileuszowymi, w których wierni będą mogli uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami (spowiedź sakramentalna, komunia św. oraz modlitwa w intencjach papieża).

W archidiecezji warszawskiej są nimi: sanktuarium św. Andrzeja Boboli przy ul. Rakowieckiej 61, kościół św. Szczepana Męczennika przy ul. św. Szczepana 1 oraz sanktuarium Matki Bożej Łaskawej przy ul. Świętojańskiej 10.

Św. Ignacy Loyola (1491-1556) został ranny w bitwie o Pampelunę 20 maja 1521 r. To wydarzenie zapoczątkowało proces jego przemiany duchowej, który z próżnego rycerza zmienił go w pokornego żołnierza Jezusa Chrystusa. Wspominając to „spotkanie” Ignacego z kulą armatnią, która strzaskała mu nogę, jezuici rozpoczną jubileuszowe obchody Roku Ignacjańskiego.

Kanonizacja jezuity odbyła się 12 marca 1622 r. Dokonał jej papież Grzegorz XV.

https://info.wiara.pl/doc/6851806.20-maja-rozpocznie-sie-Jubileuszowy-Rok-Ignacjanski

Penitencjaria Apostolska ogłosiła wszystkie jezuickie kościoły (a więc także i nasz) świątyniami jubileuszowymi, w których można uzyskać odpust zupełny. Serdecznie zapraszamy naszych Parafian w czwartek 20 maja 2021 r. na Mszę św. o godz. 18.00, podczas której uroczyście zainaugurujemy Rok ignacjański w naszej Parafii.