Metropolita wrocławski udzielił dyspensy od obowiązku uczestniczenia w Mszy św.

Od III Niedzieli Adwentu (13 grudnia 2020 r.) do Niedzieli Chrztu Pańskiego włącznie (10 stycznia) wierni archidiecezji wrocławskiej oraz wszyscy przebywający w tym czasie na terenie archidiecezji w niedzielę i święta będą mogli pozostać w domach bez popełnienia grzechu.

Zapytany o powód wydania dyspensy ks. Rafał Kowalski, rzecznik metropolity wrocławskiego tłumaczy: – W wielu parafiach od trzeciej niedzieli adwentu organizowane są rekolekcje, co może sprawiać wrażenie presji obowiązku uczestnictwa w tej formie przygotowania się do świąt. Poza tym wielu ludzi nie wyobraża sobie Bożego Narodzenia bez pasterki, czując jednocześnie obawę przed zarażeniem się koronawirusem. Żeby nie narażać nikogo na konflikt sumienia ksiądz arcybiskup postanowił wyraźnie dać do zrozumienia, że pozostając w domach i chroniąc przed zarażeniem siebie i swoich najbliższych nie popełniamy grzechu ciężkiego. Ks. Kowalski dodaje przy tym, że w okresie świątecznym mogą na terenie naszej diecezji przebywać osoby, które na co dzień mieszkają w diecezjach, gdzie takie dyspensy obowiązują. – Nie chcemy, by byli narażeni na wątpliwości i wyrzuty sumienia przebywając na Dolnym Śląsku – tłumaczy rzecznik księdza arcybiskupa, dodając, że dyspensa nie oznacza zakazu uczestnictwa we Mszy św. – Nasze kościoły pozostaną otwarte dla wiernych, którzy będą chcieli się w nich modlić, a wszystkie nabożeństwa będą odbywały się z zachowaniem przepisów bezpieczeństwa – puentuje ks. Kowalski.

Rzecznik archidiecezji zaznacza, że dyspensa to nie zakaz uczestniczenia we Mszy św., a przywilej.

Ks. Rafał Kowalski tłumaczy także, że sakramentów nie da się przeżywać w pełni za pomocą mediów. Arcybiskup Józef Kupny zachęca, by dzień świąteczny przeżyć w inny niż zwykle sposób, np. na modlitwie czy czytaniu Pisma św.

W dekrecie, który został opublikowany na stronie archidiecezji wrocławskiej czytamy, że pasterz Kościoła wrocławskiego prosi, aby osoby korzystające z dyspensy „trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie”. – Zachęcam także do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe – dodaje ksiądz arcybiskup, dziękując proboszczom i wikariuszom za przygotowanie transmisji nabożeństw.

Za: radiorodzina.pl